HOSPICE ÖNKÉNTES KÉPZÉSI PROGRAM
PÉCS-BARANYAI HOSPICE ALAPÍTVÁNY
A „Hospice önkéntesek képzése és a Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány
önkéntes bázisának megerősítése” című (NCTA-2013-3350-F azonosító
számú) program eredményei
www.norvegcivilalap.hu
Pécs, 2014
Hospice- palliatív ellátás
Palliatív ellátáson olyan beteg- és családorientált ellátást értünk, melynek célja a betegség teljes lefolyása alatt az életminőség javítása a fájdalom, valamint a testi és lelki szenvedések mérséklése révén (WHO). A palliatív ellátás során mind a beteg fizikai, mind lelki, szellemi és szociális igényeit igyekeznek kielégíteni, miközben biztosítják a beteg autonómiáját, információhoz való hozzáférését, és biztosítják számára a választás lehetőségeit. A hospice ellátás korlátozott élettartamú, végstádiumú betegek számára kínál átfogó orvosi, pszichoszociális, lelki és spirituális segítséget. Az ellátás nyújtói támogatják a családtagokat abban, hogy képesek legyenek megbirkózni a betegséggel járó terhekkel, majd később a gyász időszakában felmerülő problémákkal.
A Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány
A Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány a Pécs, Komló, Mohács és kistérségeik egyik vezető otthoni hospice ellátó szolgálata, amely ingyenes hospice betegellátást és gondozást nyújt a súlyos betegséggel élők, elsősorban daganatos betegek és családjuk számára.
Alapítványunk a biztonságos, magas szakmai színvonalú betegellátás mellett törekszik arra, hogy a szolgáltatásokhoz való hozzáférést széleskörűen biztosítsa: 2009 óta Baranya megye 71 településén nyújtunk ellátást. A Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány a fekvő- és járóbetegellátás orvosaival, háziorvosokkal, ápolási, gondozói szervezetekkel és további egészségügyi intézményekkel együttműködve végzi tevékenységét.
A hospice szemlélet a halált az élet természetes részének tekinti. Ezt kívánjuk tudatosítani, az emberi szorongások, félelmek csökkentése érdekében tovább terjeszteni.
Mivel kívánjuk mindezeket elérni?
o a betegek életminőségének javításával / szinten tartásával, emberi méltóságuk megőrzésével (testi, lelki tüneteik, fájdalmaik enyhítésével, tiszta tudatállapotuk megőrzésével, szorongásuk, félelmük feloldásával);
o a beteggel és hozzátartozóival a beteg állapotáról folytatott érthető, őszinte és
folyamatos kommunikációval;
o a betegség és a gyász időszakában a családtagoknak nyújtott segítséggel;
o köztudat formálásával, a halál tabujának oldásával.
Végezzük mindezt a beteg és a család meggyőződésének, hitének tiszteletben tartásával, szeretetteljes, elhivatottsággal végzett szakszerű hospice team munkával.
Alapítványunk a lakosság elvárásainak, az orvosi, ápolói és egyéb, a hospice ellátásban képviselt szakmai terültek fejlődésének megfelelően folyamatosan fejleszti szolgáltatásainak minőségét, melyre minden alkalmazottja kötelezettséget vállal. Szolgálva ezzel mindannyiunk közös célját: a magas szintű hospice ellátást.
A Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány a betegellátás mellett küldetésének tekinti, hogy szerepet vállaljon a hospice szellemiség régióban történő megismertetésében, bevonva a civil szervezeteket, közintézményeket, vállalkozásokat, valamint hogy magas szintű elméleti és gyakorlati tudásanyagának, tapasztalatainak átadásával hozzájáruljon az egészségügyi személyzet képzéséhez, és tevékenységének szakmai fórumokon történő ismeretével a hospice-palliatív ellátási forma fejlődéséhez.
Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány
7623 Pécs, Rákóczi út 2.
Tel.: 06/72/504-213 Fax: 06/72/504-213
Mobil: 06/30/686-9967 06/30/329-7591
Bővebb információkért keresse fel honlapunkat: http://www.pecshospice.hu
HOSPICE ÖNKÉNTES KÉPZÉSI PROGRAM
Önkéntesek a hospice ellátásban
A hospice ellátásban dolgozók mindennapos tapasztalata, hogy a betegek és hozzátartozóik gyakran olyan feladatok ellátásához is támogatást kérnek, amelyek nem igényelnek szakmai ismereteket (pl. beteg napközbeni felügyelete, elmagányosodásának megelőzése, háztartásvezetés stb.). Itt jutnak szerephez a hospice önkéntesek, akik jelenlétükkel és belső indíttatásból végzett munkájukkal sokat tehetnek azért, hogy megkönnyítsék a gyógyíthatatlan betegek és családtagjaik életét a mindennapokban. A hospice ellátásban részesülő betegek, családok – a nehéz élethelyzet ellenére – nemcsak kapnak, adnak is: köszönetet, hálát, szeretetet. A hospice önkéntesek Alapítványunk működését is segítik munkájukkal (adománygyűjtéssel, rendezvényszervezéssel, pályázatírással, adminisztrációval) és fontos szerepet játszanak a hospice szellemiségének terjesztésében is.
Projektünk céljai
2013-ban régi vágyunk vált valóra: speciális hospice önkéntes képezést szervezhettünk, melynek eredményeképpen 2014. tavaszán 20 képzett önkéntes kezdte meg tevékenyégét Alapítványunknál. A program megvalósítását az EGT/Norvég Civil Támogatási Alap által nyújtott támogatás tette lehetővé (projekt címe: „Hospice önkéntesek képzése és a PécsBaranyai Hospice Alapítvány önkéntes bázisának megerősítése”, azonosítószáma: NCTA-2013-3350-F).
Projektünk rövidtávú célja az volt, hogy egy pilot projekt keretében speciális hospice önkéntes képzést dolgozzunk ki és valósítsunk meg, mellyel megerősítjük a Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány önkéntes bázisát. A program részeként megteremtettük a későbbi önkéntes utánpótláshoz szükséges képzés oktatói bázisát, továbbá mérési módszereket adaptáltunk a hospice ellátásban részesülő betegek életminőségének vizsgálatához, valamint a költséghatékonyság méréséhez.
Projektünk eredményeit széles körben kívánjuk terjeszteni, hogy hozzájárulhassunk a hospice ellátást biztosító civil és egyházi szervezetek kapacitásának növeléséhez és tevékenységük fejlesztéséhez, valamint a hospice ellátás általános és szakmai ismertségének és elismertségének növeléséhez.
Projektünk eredményei
Meghirdetett képzésünk 15 helyére több mint ötven fő jelentkezett, így a 20 órás tanfolyamot megemelt létszámmal, 20 fővel indítottuk. Az önkéntes jelöltek 2013. november 23. és 2014. február 25. között 20 órás képzésen vettek rész, melyből 8 óra elméleti képzés, 2 óra interaktív tantermi gyakorlat, 10 óra pedig terepgyakorlat volt. A képzés végeztével valamennyi önkéntes jelölt sikeres záróvizsgát tett, és átvehette a tanfolyam elvégzéséről szóló és a hospice önkéntes tevékenység végzésére jogosító magyar és angol nyelvű
tanúsítványt. Alapítványunk munkatársi gárdája 20 képzett és elkötelezett önkéntessel lett gazdagabb, akik nemcsak a megyeszékhelyen, hanem a vidéki ellátási területeken is segítik a betegeket és családjukat.
A Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány a hospice ellátásban részesülő betegek és családtagjaik részéről felmerült igényekre reagálva bármikor képes új önkéntes képző tanfolyamot indítani, mivel a projektben öt munkatárs szerezte meg a képzéshez szükséges ismereteket és készségeket.
A hospice ellátásban tevékenykedő önkéntesek munkája jelentős költségmegtakarítást jelent a gondozott betegek és családjuk számára. Egy hospice önkéntes átlagosan évente 263 órát dolgozik Alapítványunknál, a végzett munka pénzben kifejezett értéke közel 200 ezer forint.
A Palliatív Osztályozó Skála adaptálásával új eszköz került a szakemberek kezébe ahhoz, hogy az ellátás életminőségre gyakorolt hatását minél pontosabban követni és mérni tudják, és az eredmények alapján a lehető legjobb ellátást tervezhessék és biztosíthassák a végstádiumú tumoros betegek és hozzátartozóik számára.
Projektünket orvosi konferenciákon mutattuk be annak érdekében, hogy a szakmai közvélemény megismerje az elért eredményeket és a kidolgozott mérési módszereket.
Programunkat mindvégig jelentős médianyilvánosság övezte: a hospice önkéntesek képzéséről hírt adott többek között az MR1 Kossuth Rádió és az MTV1 híradója is. A regionális és helyi médiumok és számos alkalommal számoltak be az eredményekről és készítettek riportot önkénteseinkkel.
A Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány önkéntes képzési programjáról bővebb információkat olvashat honlapunkon ide kattintva.